вторник, 6 август 2013 г.

Световните игри в Колумбия.

Световните игри за 2013-та година се проведоха в Кали,Колумбия.Игрите започнаха на 25-ти юли и приключиха на 4-ти август.В състезанията бяха включени общо 38 спорта от най-различни области - спортове с топка,бойни изкуства,силови спортове и други.Нека сега се спрем на силовите спортове и по-точно на силовия трибой.
   Състезанието по силов трибой се проведе от 30 юли до 1 август.Категориите,както вече бях споменал,са лека,средна,тежка и свръхтежка.Победителят във всяка се определя чрез коефициента по Уилкс.При жените в леката категория(47кг и -52 кг) бяха разбити няколко световни рекорда.Вилма Варгас от Еквадор успя да клекне с тежест от 217,5кг!!!Това е повече от 4 пъти собственото й тегло.При лежанката пък японката Юкако Фукушима избута 126кг,което също е световен рекорд.При мъжете ,както може би се досещате,първи в леката категория стана Сергей Федосиенко с Уилкс от 666.91(за справка това е може би най-големият Уилкс ,който е правил Ед Коан на състезание).Федосиенко направи нов световен рекорд в клека от 295,5 ,като подобри предишния си такъв.Той извоюва златото с трибой от 743кг(световен рекорд).
   В средната категория 11 кратният световен шампион Ярослав Олеш за пореден път доказа класата си.Той извоюва златото с трибой от 880кг и 644 Уилкс,като не успя да направи нов световен рекорд на някое от движенията(при клека той успя да се пребори с тежестта от 360кг!).Втори се нареди норвежецът Kjell Egil Bakkelund с 633 Уилкс.
   При тежката категория мъже имаше голяма борба за златния медал м/у Коимбра от Люксембург и руснакът Лебедко.Коимбра клекна с 400кг,а Лебедко с 395кг.На лежанката украинецът Dovganyuk изненада всички със световния рекорд от цели 322,5кг!В тягата Лебедко дръпна само 335,с което спечели бронзовия медал.Коимбра пробва 370кг,с което да победи украинецът и да грабне златото,но за жалост опитът му беше посочен като неуспешен от съдиите и той стана 2-ри.Dovganyuk зае първото място с Уилкс от 616,72,а Коимбра второто с 615,7.
   Свръхтежката категория...тук вече се получи наистина страхотно състезание,както при жените така и при мъжете...Особено при мъжете!Най-големият клек при жените в тази категория бе 262,5кг от Ielja Strik от Холандия.При мъжете имаше 2-ма състезатели ,които успяха да клекнат 465кг!Световният рекорд до този момент беше на Андрей Коновалов-460кг.Тук той го подобри на 465кг,но Карл от Норвегия(който е едва на 23 години и с това направи световен рекорд за младежите,тъй като Коновалов бе по-лек от него и рекордът за мъже остана негов) успя да клекне същата тежест!Коновалов пробва на 3-тия си опит и 472,5кг,но не му достигна малко дълбочина ,за да бъде опитът зачетен като успешен.При вдигането от лег Виктор Тесцов не пропусна да докаже кой е най-добрият легаджия!Той подобри своя световен рекорд,като този път бутна 360кг!Коновалов пък издърпа 357,5кг тяга ,с което направи нов световен рекорд в трибоя 1177,5кг с Уилкс от 645,24 ,като с това извоюва златния медал!Втори остана Тесцов с 642 точки и трети Карл с 623 точки.

Мога да кажа само едно - това бе едно от най-вълнуващите състезания по силов трибой в света!